Jak wybierać pełnowartościowy nabiał?
Badania nad wpływem nabiału na organizm ludzki prowadzone są od lat. Mleko i jego przetwory – takie jak sery, jogurty, maślanki i kefiry – odgrywają ogromną rolę w diecie wielu osób, a zawarty w nich wapń jest niezbędny przy budowie kości i zębów. Jak w dużej ilości różnych produktów nabiałowych wybrać te pełnowartościowe?
Rola nabiału w diecie
W piramidzie zdrowego odżywiania nabiał zajmuje ważne miejsce. Mleko i produkty mleczne – obok mięsa – są doskonałym źródłem nie tylko białka, ale również szeregu składników mineralnych. Ponadto wszystkie produkty pochodzenia mlecznego zawierają m.in. tłuszcze i witaminy, takie jak: A, B2, B12, D. Taki skład sprawia, że nabiał jest niezwykle istotny w życiu człowieka. Produkty mleczne posiadają w swoim składzie lizozym, laktoferynę, laktoalbuminę i bakterie kwasu mlekowego, dzięki którym aktywowany jest układ immunologiczny, a chory szybciej zwalcza infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, a nawet pasożytnicze. Frakcje białka mleka posiadają także szczególne walory dietetyczne, a aminokwasy zawarte w białku są wykorzystywane do syntezy hormonów i enzymów oraz do gojenia ran i regeneracji komórek.
Nabiał pełnowartościowy – najlepszy wybór
Przy spożywaniu nabiału, warto zwrócić uwagę na proces jego obróbki, który może wpłynąć na wartość odżywczą. Sterylizacja i pasteryzacja sprawiają, że ostateczny produkt ma co prawda mniej drobnoustrojów, ale z drugiej strony traci witaminy i wapń. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie nabiału pełnowartościowego, który ma odpowiednią zawartość tłuszczu (pomiędzy 0-3,2%) oraz kaloryczność. Dobre produkty zawierają w składzie jak najwięcej białka, a jak najmniej tłuszczu. Warto też postawić na przetwory pochodzenia ekologicznego i bez żadnych dodatków smakowych.